GenelInstagram

Instagram Hesabınızın Büyümesini 10 Kat Artırmanın Yolları

Instagram’da büyümek için, platformdaki en etkili aktiviteleri belirleyebilmeli ve bu aktiviteleri yüksek kapasitede tutarlı bir şekilde gerçekleştirmelisiniz. Çok zahmet gerektiren bir iş olduğu doğru ama bunu herkes başarabilir.

İnanması zor mu geliyor? Ben de inanmamıştım. Ama sonra @pinlord isimli rozetlerle ilgili olan kendi Instagram hesabımı açtım ve aramalarım sonucunda belirlediğim başarılı hesapların kullandığı stratejileri kendi hesabıma uyarladım. Bir buçuk sene sonrasında kendimi 90 bin takipçiye sahip bir hesabı yönetiyor olarak buldum. Resmen kendi oturma odamdan tam zamanlı çalışarak para kazanıyorum. Acaba şans eseri mi böyle oldu diye hep merak ediyordum. Sonra 2016 yılı Haziran ayında güzel eşim, Brooklyn’de yer alan vegan pizza dükkanı Screamers Pizzeria için Instagram hesabı kurma teklifi aldı. Böylece daha önce kendi hesabımda uyguladığım taktikleri, bu hesapta da uygulayarak sonuçları karşılaştırma fırsatını yakalamış oldum. Sonucunu tahmin edebilir misiniz? Sadece dokuz aydan bile az bir süre içerisinde @screamerspizzeria 12 binden fazla takipçi kazandı ve etkileşim oranı yüzde 6 yükseliş gösterdi ki bu çok büyük bir başarı.

Instagram hesabınızın ne hızda büyüyeceği iki ana değişkene bağlıdır: Ulaştığınız insan sayısı ve hesabınızı gördükleri zaman bu insanların yüzde kaçının takipçi olarak kazanıldığı.

İnsanlara ulaşımınızı artıran 4 aktivite şunlardır:

  • Ulaşım: İçerikler + Hashtagler + Etkileşimler + Tagler

İçeriklerin Yardımıyla Büyüme

Her hafta içerisinde takipçi sayınızı en yükseğe ulaştıracak fotoğraf, video, hikaye ve canlı oturum gibi postların sayısı ile ilgilidir. Ürettiğiniz her bir içerik sayesinde insanların hesabınızı bulmasına fırsat tanımış oluyorsunuz demektir, bu yüzden mümkün olduğunca fazla içerik girerek büyümenizin nasıl değiştiğini hesaplamanız gerekir. Peki bunu nasıl yapacaksınız? Bir hafta boyunca her gün bir post atarak işe başlayın ve bu hafta içerisindeki büyümenizi hesaplayın. Sonraki hafta boyunca bir gün içerisinde iki tane post atın ve tekrar büyümenizi hesaplayın ve böyle devam edin. Bu sürece devam ettiğiniz zaman, her hafta boyunca kazanacağınız takipçi sayısını en yükseğe ulaştıracak günlük post sayısını sonunda tespit edebileceksiniz. Ben bir süre boyunca Social Blade kullandım çünkü Instagram hesabımın büyüme oranlarını ve grafiklerini hızlıca görmemin en kolay yolu oydu, hem de ücretsiz olarak. Veriminizi daha da artırmak için Onlypult kullanarak hafta boyunca paylaşacağınız içerikleri daha önceden programlayabilirsiniz. Fiyatı çok yüksek değil ve benzer hizmetlerin aksine Onlypult gerçekten de sizin adınıza içerik paylaşabiliyor. Onlypult’u her gün kullanıyorum ve tam bir hayat kurtarıcı olduğunu düşünüyorum.

Her okuyucu farklıdır. Bu yüzden haftalık büyüme performansınızı ve o hafta içerisinde uyguladığınız içerik stratejisini not alın. Haftalık en maksimum takipçi sayısına ulaşmak için bir gün içerisinde paylaşmanız gereken içerik sayısını bu yöntem sayesinde tespit edebilirsiniz. Örnek olarak:

  1. Hafta: Her gün 3 içerik = 270 yeni takipçi
  2. Hafta: Her gün 5 içerik = 387 yeni takipçi
  3. Hafta: Her gün 7 içerik = 350 yeni takipçi
  4. Hafta: Her gün 9 içerik = 345 yeni takipçi
  5. Hafta: Her gün 5 içerik = 395 yeni takipçi

Hashtagler

Her içerikte, en fazla sayıda insanı Instagram hesabınıza çekmek için konuyla ilgili en uygun hashtagleri kullanın. Bulunduğunuz topluluk içerisindeki en etkili ve dikkat çekici hesapların hangi tagleri kullandığını belirleyerek kendi içerikleriniz için en uygun hashtagleri bulabilirsiniz. Çoğu zaman bulacağınız örnekler, o konu ile ilgili en popüler hashtagler olacaktır. Takipçileriniz belirli bir miktara geldiğinde siz de yeni hashtag denemeleri yapabilir ve bunların içeriklerinize karşı olan etkileşimleri artırıp artırmadığını test edebilirsiniz (etkileşim = beğeniler ve-veya post başına yorum / toplam takipçi sayısı). Etkileşim oranlarınız yüksekse, o hashtaglerin kullanıldığı “Top Posts” kısmında yer alabilirsiniz, böylece insanların hesabınızı bulma şansı ciddi ölçüde artmış olur. Kullanabileceğiniz en iyi araç, Instagram’ın “İlgili (Related)” hashtag önerileridir. Instagram’da bir tag arattığınız zaman, hangi güncel hashtaglerin trendde olduğu bilgisine ulaşabilirsiniz.

Tutarlı ve devamlı gelişmek için, size önerilen hashtaglere ve Top Posts’ta yer alan hesaplara dikkat edin.

Etkileşimler

Sizi tanımayan (ama içeriklerinizi değerli gören) insanlarla ne kadar çok etkileşimde bulunursanız o kadar büyürsünüz. Mümkün olduğunca fazla etkileşimi otomatikleştirecen bir Bot kullanın. Niceliğe değil, niteliğe bakın. Hedeflediğiniz topluluğun etkileşimde bulunduğu hashtagleri ve hesapları bulun. Bu hesapları bulduktan sonra botunuzu onlarla etkileşim kurması için programlayın. Spam eden bir bot programlamak çok basittir ama aslında hiç de etkili değildir. Spamı önlemek için sadece “beğeni” yollamayı otomatikleştirin ve botunuzu nasıl programladığınıza çok dikkat edin. Eğer paylaştığınız içerikler konuyla ilgiliyse, botunuz tarafından “beğeni” alan hesaplar sizin Instagram hesabınızı buldukları için mutlu olacaklardır. Instagress, Instagram tarafından durduruldu. Bu yüzden bot programlamaya başlangıç seviyesindeki seçenek Archie’dir. Daha fazla otomasyon istiyorsanız ve Windows kullanıyorsanız, MassPlanner’ı deneyebilirsiniz. MassPlanner kullanıcı dostu değildir ama sayesinde çok belirli otomasyonları programlanız mümkün.

Güncel bilgi: Instagram resmi olarak Instagress, Archie ve MassPlanner’ı kapattı. Benzer hizmetleri verdiğini ileri süren yeni şirketler haftada bir ortaya çıkmaya devam ediyor ancak buna rağmen her şeye hazırlıklı olmalısınız çünkü bu tip fonksiyon sunan hizmetler de gelecekte büyük bir ihtimal Instagram tarafından kapatılacaktır.  Bütçeniz elveriyorsa, Social Sensei hizmetini öneririm  (aylık ücretten yüzde 11 indirim kazanmak için “PINLORD1111” kodunu kullanabilirsiniz). Bu hizmet diğerlerinden biraz daha pahalı ama hizmeti sunan kişi konu hakkında oldukça bilgili. Social Sensei  sayesinde daha ilk ay içerisinde ölçülür sonuçlara ulaşmanız mümkün.

Tagler

Mümkün olduğunca fazla kişiden mümkün olduğunca fazla tag almak durumundasınız. Hatta mümkünse bu hesapların etkileşimi fazla olan takipçileri olsun ve sizin içeriklerinizi beğensin. Takipçi ne kadar fazlaysa, etkileşimde o kadar fazla olur ve böylece bir o kadar fazla kişi sizin hesabınızı keşfeder. Dürüst ilişkiler çok önemlidir bu yüzden bulunduğunuz topluluktaki diğer hesaplara ulaşıp birlikte tanıtıcı ve promosyon çalışmaları yapmaktan korkmayın. Çekilişler ve işbirliği ile üretilen içerikler gibi yöntemler uygulayarak sizin hakkınızda içerik üreten kişilerin de kazançlı çıkmasını sağlayabilirsiniz. Diğer Instagram hesaplarıyla partnerlik kurup birlikte içerikler üretmek, birbirinizin takipçileri arasında etkileşim sağlamananın en iyi yoludur.

Artık insanlara nasıl ulaşmanız gerektiğini biliyorsunuz. Şimdi bu kullanıcıları elinizde nasıl tutacağınıza yakından bir göz atalım. Kazanacağınız takipçi yüzdesini artırmak için şu 3 aktivite üzerinde çalışmalısınız:

  • Takipçi Kazanımı = Uygun İçerik + İçerik Kalitesi + Profilin Görsel Kalitesi

Uygun İçerik

İçerikleriniz, sayfanızı keşfeden insanlar için ne kadar fazla konuyla ilgili, kullanışlı ve eğlenceli olursa, onların sizi takip etme ve içeriklerinizle etkileşimde bulunmaya devam etme şansı da bir o kadar artar. İnsanlara hizmet eden her şirkette olduğu gibi, kullanıcılarınızın beklentilerini karşılama başarınız onları ne kadar iyi tanıdığınıza bağlıdır. Kullanıcılarınız ne gibi konularla ilgileniyor? Ne gibi görseller ve tagler onlara değer katıyor? İçeriklerinizi nasıl ve ne zaman görmek istiyorlar? Uygun içerikler sayesinde kullanıcılarınızın beklentilerini ne kadar çok aşarsanız, içeriklerinizdeki etkileşimler de o kadar artar (etkileşim = içerik başına ortalama beğeni sayısı/toplam takipçi sayısı). Yüksek etkileşim elde etmek çok önemlidir çünkü takipçi kazanmanızı artırır. Ayrıca etkileşim oranları; içeriğinizi daha fazla kullanıcı yüzdesine ulaştırmak için Instagram’ın tercih ettiği ana faktör olduğundan dolayı daha fazla kişiye ulaşma fırsatını yakalamış olursunuz (yani bu da büyümenize yol açıyor). Kullanıcılarınızın içeriklerinizden ne istediklerini öğrenmenin iyi bir yolu Instagram Insights analiz sayfası üzerinden etkileşim filtresini kullanmaktır. Size nasıl yapıldığını anlatayım:

Instagram Insights sayfanıza gidin, Posts’a tıklayın, ve en yukarıda yer alan filtreler kısmına gelin. Bu sayfada son 6 aydaki her içeriği etkileşime göre filtreleyin ve uygulaya tıklayın. Sonuçlarda en yukarıda karşınıza çıkacak olan içerikler kullanıcılarınızdan en fazla etkileşimi alan içeriklerdir. Yani kullanıcılarınızın en değerli bulduğu içerik tipleri bunlardır ve gelecekte bu gibi içerikleri daha fazla paylaşmanız gerekmektedir. Aynı sayfada en sondaki sonuçlara bakarak kullanıcılarınızdan en az etkileşimi alan içerikleri de inceleyebilirsiniz. Bu tipteki içerikleri paylaşmayı bırakabilir ya da azaltabilirsiniz çünkü kullanıcılarınız bu içeriklerle etkileşime girmiyor.

Kullanıcılarınızın değerli gördüğü içerikleri paylaşmakta ne kadar başarılıysanız, etkileşiminiz de bir o kadar başarılı olacağı için hem daha fazla takipçi kazanırsınız hem de daha çabuk büyürsünüz.

İçerik Kalitesi

Fotoğraf, video, hikaye, canlı oturum gibi içeriklerinizin kalitesi ne kadar iyiyse, Instagram hesabınızı keşfeden insanların takipçi olarak kazanılma şansı da bir o kadar artar ve gelecekte bu kullanıcıların içeriklerinizle etkileşimde bulunmaya devam etme şansları da doğal olarak yükselir. İyi içeriğin nasıl olacağı kullanıcıların ne istediğine bağlıdır ancak fotoğraflarınızın hep dikey ve yüksek çözünürlüklü (1350px yükseklik, 1080px genişlik) ve videolarınızın hep 4:5 formatında olmasına özen gösterin. Bunun sebebi paylaşacağınız içeriklerin mümkün olduğunca en büyük formatta görüntülenmesidir, böylece içerikleriniz göze daha da hoş gelir. Devamlı gelişmek için sürekli yeni tip içerikler paylaşmayı deneyin, bu içeriklerin etkileşimlerini ölçün ve işe yarayanı yapmaya devam ederken işe yaramayanı yapmayı bırakın. Alacağınız etkileşimler başarınızın en önemli işaretidir. Instagram’ın “Insights” analiz aracını kullanarak ulaştığınız sayıların takibini kolaylıkla yapabilirsiniz, günlük olarak bu sonuçları mutlaka inceleyin (Instagram Insights sadece “İş Profiline” sahip olan hesaplar için geçerlidir).

Profilin Görsel Kalitesi (Grid Visuals)

Instagram hesabınızı yeni keşfeden ve profilinize göz atan bir kullanıcıya içeriklerinizin ne kadar çekici geldiğini gösteren bir ölçektir. Kalitenizi görsel olarak içeriklerinizle birlikte ne kadar iyi sunarsanız, hesabınızı takip edecek kullanıcı sayısı da bir o kadar artacaktır. @stefansagmeister@tasteofstreep@michel_e_b@pinlord ya da @miserable_men gibi grid visual stratejisini çok iyi uygulayan Instagram hesaplarını inceleyin. Çekici bir görsel stiline sahip olmanın en basit yollarından biri, sıklıkla paylaştığınız fotoğrafların en ana renklerine dikkat etmeniz ve ağırlıkla bu renklerde içerik üretmeye devam etmenizdir. Ya da bir süre boyunca belirli bir kalıp üzerinden fotoğraf paylaşmayı da deneyebilirsiniz. UNUM ya da Planoly kullanarak fikirlerinizi görselleştirebilir, oluşturacağınız görsel kalıbın nasıl görüneceğini içeriklerinizi paylaşmadan önce inceleyebilirsiniz.

Paylaşacağınız her fotoğraf ve videonun benzer arkaplan renklerine sahip olması gibi basit bir faktöre bile dikkat etmeniz, profilinizin görsel çekiciliğinin fazlasıyla artmasını sağlayacaktır.

İşte bu kadar! Tüm bu bahsettiğim aktiviteleri yüksek kapasitede uygulamaya odaklanırsanız, Instagram’daki büyümenizi 10 kat artıracaksınız.

Instagram’dan takipçi kazanmak ve kaliteli içerikler üretmek zorlu bir maratondur. Bu yüzden dilediğiniz sonuçlara ve büyümeye ulaşmanız uzun sürüyorsa sakın motivasyonunuzu kaybetmeyin. Diğer tüm becerilerde de olduğu gibi, işin uzmanı olmak için zamana ve sabra ihtiyacınız var. Pratik yapmaya devam ettiğiniz sürece eninde sonunda istediğiniz konuma ulaşacaksınız.

İlginizi Çekebilir:

Instagram Alışveriş Özelliği E-Ticaret ve Sosyal Medyanın Kesiştiği Nokta

Instagram Erişiminizi Geliştirmek İçin İpuçları

Instagram’da Fazla Sayıda Takipçiyi Kazanmanın En Basit 7 Yolu

Mutlaka Bilmeniz Gereken 5 Instagram Tüyosu

Tüm Stratejinizi SosyalDigital İle Destekleyin!

Tüm stratejinize SosyalDigital’in Instagram için özenle hazırladığı takipçi, beğeni, yorum paketleriyle destekleyebilirsiniz. SosyalDigital olarak 5 yıllık deneyime sahip olan, 8 kişilik ekibimizle dijital varlıklarınızı güçlendirmek için üstün kaliteli hizmet veriyoruz. Yüksek kaliteli kullanıcılar, rekabetçi fiyatlar, güvenilir ödeme imkanları ile tüm sosyal medya platformları için ücretli etkileşim paketleri sunuyoruz. Siz de 7/24 canlı destek, şifresiz, güvenli ve gizli işlem gibi olanakların tadını çıkarmak için Instagram hizmetlerimize göz atabilirsiniz: Instagram

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu