GenelInstagram

Instagram’da Influencer Olarak Para Kazanmanın Yolları

Oldukça popüler bir Instagram influencer’i olan Rachel Brathen’ın, sadece bir Instagram tanıtım içeriği için 25.000 dolara kadar para talep ettiğini biliyor muydunuz? Elbette ki Rachel Brathen bu işi yapan tek kişi değil. Hatta sadece Instagram’da influencerlık yaparak başarıyı yakalayan ve çok rahat bir hayat süren birçok kişi var.

Peki neden Instagram platformunu seçmelisiniz? Çünkü Instagram, markalara oldukça fazla miktarda değer katan, trendi yakalamış, oldukça önemli ve güçlü bir platformdur. Sadece bugün için Instagram, ay başına toplamda 800 milyon tane aktif kullanıcıya sahiptir. Yani markaların hedef aldığı müşterilerin oldukça büyük bir çoğunluğu, Instagram platformu üzerinde ulaşılmaya hazır beklemektedir.

Instagram’da Influencerlar Satışta Ne Kadar Etkili?

Ve hakkaten de bu insanlar Instagram’daki influencerların tavsiyeleri üzerine ürünler satın almaktadırlar. Influence Central’ın araştırmasına göre tüketiciler Instagram’ı, bir ürünü satın almaları için ikna edici olma konusunda en başarılı altıncı faktör olarak görmektedir.

Instagram influencerlarının son zamanlarda bir hayli artan popülerliği sonucunda siz de bir influencer olmayı düşünmüş olabilirsiniz. Eğer gerçekten böyle bir amacınız varsa ancak influencer olmaya nasıl başlayacağınızı bilmiyorsanız ihtiyacınız olacak tüm detaylara bu yazıda ulaşabilirsiniz.

Peki Instagram influencerı nasıl olunur ve bir influencer olarak nasıl para kazanılır? Adım adım uygulamanız gereken stratejileri detaylarıyla incelemeye başlayalım.

1. Tutkulu ve hırslı olduğunuz bir ilgi alanı seçin

Instagram influencerı olmak için en önce yapmanız gereken şey kişiliğinize, karakterinize ve ilgi alanlarınıza uygun bir konu belirlemektir. Seçeceğiniz konu üzerinde çok hırslı ve tutkulu olmanız gerekmektedir. Konu seçerken, hakkında çok fazla bilgi birikimine sahip olduğunuz bir ilgi alanı olmasına özen gösterin. Sırf başka biri belirli bir konuyu yapıyor ve başarılı oluyor diye siz de bu konuyu seçmek zorundasınız diye bir durum söz konusu değildir ve olmamalıdır da.

Mesela bir örnek vermek gerekirse, fitness ve spor konulu içeriklere odaklanan Instagram hesaplarının daha fazla takipçisi olduğunu fark ettiniz diyelim. Peki sırf fitness konusunda başarıyı yakalayan hesaplar var diye, spor ile hiç ilgilenmeseniz bile fitness konusuna sizin de mi yoğunlaşmanız gerekiyor? Kesinlikle hayır. Unutmayın ki sosyal medyada sahte kaçarsanız başarılı olamazsınız.

Bu yüzden gerçekten de çok ilgi gösterdiğiniz bir konu seçin. Belki kendin yap (do it yourself ya da DIY) projelerinde çok başarılısınız. Belki yemek ile ilgileniyorsunuz ve farklı dünya mutfaklarını yakından takip ediyorsunuz. Belki modaya karşı büyük bir ilginiz var ve en son trend ile stiller hakkında her şeyi biliyorsunuz. Instagram’da paylaşacağınız içerikler, rastgele seçilmiş olan konuları değil de tamamen sizin ilgilendiğiniz alanları ve kişiliğinizi yansıtmalı.

Rastgele olmamak şartıyla farklı konu kombinasyonlarını bile seçebilirsiniz. Mesela Instagram’da birçok farklı ama birbiriyle ilgili konular üzerine yoğunlaşan hesaplar var. Örneğin yemek, gezi ve hayat stilleri… Eğer birçok konu üzerinde yoğunlaşmak istiyorsanız paylaşacağınız içeriklerle konular arasındaki dengeyi kurun.

2. Profilinize dikkat çekici bir biyografi yazın

Konunuzu belirledikten sonra yapmanız gereken şey Instagram hesabınızdaki temel bilgileri girmektir. İlk önceliğiniz, profilinizi ziyaret edecek kişilerin ilgisini hemen çekmeyi başaracak kaliteli bir biyografi yazmaktır. Profilinize ekleyeceğiniz biyografi, sizin hikayenizi insanların dikkatini çekecek şekilde anlatmalıdır.

Potansiyel takipçilerin ya da markaların profilinizi ziyaret ettiklerinde görecekleri ilk şeyin biyografiniz olacağını unutmayın. Bu yüzden Instagram influencerı olmak istiyorsanız profiliniz kesinlikle dikkat çekici, benzersiz ve ilginç olmalıdır.

Influencer ve gezi bloggeri Helene Sula, çekici ve ikna edici bir Instagram biyografisine sahip. İsim kısmına akıllıca “gezi bloggeri” terimini eklemiş. Böylece gezi bloggeri ile ilgili aramalarda sonuçlarda çıkabiliyor. Ayrıca biyografisinde, köpekleri ve eşi dışında bütün geçmiş hayatını geride bırakarak Avrupa’yı keşfetmek amacıyla nasıl Almanya’ya taşındığını da anlatıyor. Sizce de böyle bir detay dikkat çekici değil mi?

İlginizi Çekebilir: İşletmeler İçin Benzersiz Instagram Biyografi Fikirleri

3. Hikayelerinizi paylaşın

Sadece fotoğraflar paylaşarak Instagram influenceri olacağınızı düşünüyorsanız fazlasıyla yanılıyorsunuz demektir. O paylaşacağınız fotoğraflara ekleyeceğiniz captionlar da fotoğraflar kadar önemlidir. Caption yoluyla hikayenizi paylaşarak takipçilerinizle duygusal bir bağ kurmaya çalışın. Size güvenmeleri, sizi takip etmeleri ve sizinle etkileşimde bulunmaları için insanlara iyi bir neden verin.

Ancak insanlarla etkileşimde olma yolunda samimiyetinizi ve dürüstlüğünüzü sakın kaybetmeyin. Çünkü sahte davranışlar çok kolaylıkla anlaşılıyor. Sahte olmak yerine kişisel hikayelerinizi, takipçilerinizin ilgisini çekecek şekilde gerçekçi ve samimi bir dille anlatın.

Gezi bloggeri olan Chandrima27’nin ilham verici hikayesine bir göz atın. Chandrima, varolan sağlık problemlerine rağmen nasıl gezi yapmaya devam ettiğinden bahsediyor. İçeriklerinde ne kadar fazla etkileşim elde ettiğini görebilirsiniz ki bu da içeriklerinin takipçileri tarafından bir hayli beğenildiğini gösteriyor. Markalar işbirliği yapacak bir influencer ararken, takipçi sayısı yerine elde edilen etkileşim oranına daha fazla değer veriyor.

4. Instagram feed’inizi çekici bir hale getirin

Instagram influenceri olmak istiyorsanız, çekici bir feed’e sahip olmak mutlaka aranan özelliklerden biridir. Çekeceğiniz fotoğraflar hem göze hitap edecek şekilde olmalıdır hem de belirli bir genel temaya uygunluk göstermelidir. Yani feedinizde yer alan fotoğrafların hepsi birbiriyle güzel bir uyum içerisinde olmalıdır.

Instagram influencerların çoğu belirli bir fotoğraf düzenini takip ediyor. Böylece fotoğraftaki renk ve kompozisyonlar diğer fotoğraflarda tercih edilen renk ve kompozisyonlarla uyumu yakalıyor. VSCO ya da Lightroom gibi hizmetleri kullanarak fotoğraflarınızı düzenleyebilirsiniz. Veya Instagram’ın varolan filtrelerini de deneyebilirsiniz. Yeterki fotoğraflarınızın yüksek çözünürlükte ve iyi ışıkta çekildiğinden emin olun ki fotoğraflarınız çok gözel görünsün.

Örnek olarak yaşam stili influenceri olan iam.nickster’in profilini inceleyin ve fotoğraflarında kullandığı renk tonlarının ne kadar göze hoş gelen bir şekilde uyumu yakaladığına bir göz atın. Yakalanan bu renk tonlarının uyumu sayesinde iam.nickster’in Instafeed’i göze gerçekten çok hoş ve estetik geliyor.

5. Tutarlı olarak içerik paylaşın

Instagram influenceri olmak için ihtiyacınız olan diğer başka bir önemli nitelik ise sürekli ve tutarlı içerikler paylaşmanızdır. Instagram’daki influencerların çoğu her gün en az bir tane içerik paylaşıyor. Hatta bazıları bir gün içerisinde birden fazla bile paylaşımda bulunabiliyor. Bazıları ise bir hafta içerisinde birkaç kez içerik paylaşıyor.

Araştırmalara göre, ne kadar sık içerik paylaşırsanız etkileşim oranınız da bir o kadar artış gösteriyor. Ancak içeriklerin paylaşım zamanlarını belirlerken dikkatli olun çünkü kolaylıkla alışkanlık haline getirebileceğiniz bir zaman dilimi olmalı. Uygulamakta başarısız olacağınız gerçekçi olmayan bir zaman belirlemenin size hiçbir katkısı olmaz.

Eğer belirli bir zaman programına sadık kalmakta zorlanıyorsanız BufferPlanolyPreview ya da Ripl gibi hizmetlere, içeriklerinizin belirli bir zamanda otomatik olarak paylaşılması için talimat verebilirsiniz. Bu gibi hizmetler içeriğinizi daha önceden oluşturmanıza ve oluşturulan içeriklerin paylaşılması için belirli bir gün ve saati programlamanıza olanak tanıyor. Yani paylaşımı kendiniz yapmak zorunda kalmıyorsunuz, seçtiğiniz uygulama programlanan gün ve saat geldiğinde içeriğinizi sizin adınıza otomatik olarak paylaşıyor.

Preview kullanımı ücretsiz olan bir uygulamadır. Planoly ise bir Instagram hesabı adına bir ay boyunca 30 fotoğrafı ücretsiz olarak otomatik paylaşabiliyor. Buffer ise üç sosyal medya hesabı üzerinden 10 kez ücretsiz içerik paylaşımı şansı veriyor. Ripl’in ise bir aylık hizmet için 9.99 dolardan başlayan çeşitli abonelik paketleri var.

6. Doğru hashtagleri kullanın

Hashtagler gerçekten çok önemlidir çünkü diğer Instagram kullanıcıları tarafından içeriklerinizin bulunmasını sağlar. Bir fotoğraf paylaşırken Instagram size en fazla 30 tane hashtag kullanma hakkı veriyor. Bu hakkınızın tamamını kullanmanız önerilir. Peki ne gibi hashtagleri kullanmanız gerek?

Yüksek arama potansiyeli olan hashtagler ille de sizin için yararlı olacak diye bir kural yoktur. Çünkü yüksek arama potansiyeli olan hashtaglerde yüksek seviyede rekabet vardır. Bu yüzden rekabeti yüksek hashtagler kullandığınız içeriğinizin kullanıcılar tarafından keşfedilme şansı oldukça düşüktür.

Bunun yerine arama sonuçlarında en yukarıda çıkma şansınızı maksimuma getirecek şekilde arama hacmi orta seviyede olan hashtagleri tercih etmeye çalışın. En ideali, seçmeniz gereken hashtaglerin arama hacimleri 10.000 ile 1 milyon arasında gidip gelmeli ama asla 1 milyondan fazla arama hacmi olan hashtagleri tercih etmemelisiniz.

Örneğin twotickets.toanywhere tarafından paylaşılan içerik, arama hacmi 44.000’den fazla olan #adventurecouple hashtagini içermektedir ve bu hashtag arandığında twotickets.toanywhere’in fotoğrafı çıkan sonuçların ilk başında yer almaktadır.

7. Instagram işletme hesabına geçiş yapın

Eğer Instagram influenceri olma konusunda gerçekten çok ciddiyseniz, bu ciddiyetinizi göstermekten kaçınmayın ve bunu gösterecek en iyi yöntemlerden biri işletme hesabına sahip olmanızdır.

Peki kişisel hesaptan işletme hesabına geçmenin avantajları nelerdir?

Instagram işletme hesabının en önemli avantajı Insights fonksiyonuna ulaşım imkanı sağlamasıdır. Hem takipçilerinizin demografik bilgilerini hem de hangi içeriklerinizin en yüksek etkileşim oranlarına sahip olduğunu Instagram Insights sayesinde analiz edebilirsiniz. Hatta en yüksek etkileşim oranlarını elde ettiğiniz günleri ve saatleri de görme şansınız var.

Takipçi demografisi, işbirliği yapmak istediğiniz markalara teklifler sunarken çok işinize yarayacak olan bir göstergedir. Çünkü bir marka için takipçileriniz ile ilgili istatistiklerde yakaladığınız rakamlar fotoğraflarınızdan çok daha önemlidir.

Instagram işletme hesabının bir diğer avantajı ise reklamlar gösterme olanağınızın olmasıdır. Mesela dilerseniz beğendiğiniz kaliteli bir içeriğinizin promosyonunu yapabilirsiniz ve böylece daha fazladan etkileşim kazanabilirsiniz.

8. Instagram Hikayeleri’nin avantajını çıkarın

Instagram Hikayeleri, şu an için çok büyük bir ihtimal Instagram’daki en popüler trenddir. Gün geçtikçe daha da fazla kullanıcı Instagram Hikayeleri’ne katılıyor. Hatta istatistiklere göre her gün 200 milyon Instagram kullanıcısı Instagram Hikayeleri’ni kullanıyor. Bu nedenden dolayı Instagram Hikayeleri, profilinize görünürlük katmak ve daha fazla takipçi kazanmak için harika bir fırsat.

Takipçiniz olmayan kullanıcılar bile Instagram Hikayeleri’nizi keşfedebilir. Hikayelerinize hashtag ve yer ekleyerek daha fazla kullanıcı tarafından keşfedilebilirsiniz. Eğer 10.000’den fazla takipçiniz varsa hikayelerinize outbound link ekleme şansına sahip oluyorsunuz.

Hatta hikayelerinizde diğer hesapları da taglemek mümkün, böylece başka hesaplara da dikkat çekmiş oluyorsunuz. Bu tagler sayesinde hem diğer hesap sahipleriyle güçlü arkadaşlıklar kurabilir hem de takipçi kitlenizi artırabilirsiniz. Çünkü taglediğiniz hesaplar da çok büyük bir ihtimal sizi kendi hikayelerinde tagleyerek iyiliğinize karşılık verecektir. Bu durumda diğer hesaplar profilinize takipçiler yollayacaktır ve sonuç olarak profilinizin görünürlüğü artacaktır.

9. Anlamlı bir şekilde etkileşim kurun

Sosyal medya tamamen insanlar ve insanlarla nasıl etkileşim kurduğunuz ile ilgilidir. Instagram influencer’ı olma yolunda size yardımcı olacak olan en önemli faktörlerden biri etkileşimdir. Fotoğraflarınıza yorum yapıldığında bu yorumlara cevap yazdığınızdan mutlaka emin olun. Hatta bu iyiliğe karşılık vererek siz de onların içeriklerine yorumlar ve beğeniler yollayın.

İçeriklerinizdeki etkileşimi artırmak için yapmanız gerekenlerin listesi:

  • Captionlarınıza eylem çağrıları ekleyin
  • En yüksek etkileşim oranını yakaladığınız zamanlarda içeriklerinizi paylaşın (Eğer Instagram İşletme Hesabınız varsa Instagram Insights analiz hizmeti sayesinde en fazla etkileşim aldığınız zamanları belirleyebilirsiniz)
  • Çekilişlere ve yarışmalara ev sahipliği yapın
  • Instagram Hikayeleri’nde anketler düzenleyin
  • Size benzer hesapları tespit edin ve bu hesaplar tarafından paylaşılan içeriklerle etkileşimde bulunun

Instagram’da “Keşfet” seçeneğini kullanarak etkileşimde bulunmak istediğiniz tipteki içerikleri araştırabilirsiniz. Hatta artık hashtagleri takip etme şansınız bile olduğu için takip ettiğiniz bir hashtag’ın kullanıldığı herhangi bir içerik paylaşıldığında feed’inizde görme imkanına sahipsiniz.

10. İlgili markaları taglayın ve onlarla iletişim kurun

Instagram influenceri olmanın iki safhası vardır. Birinci safhada takipçi kitlenizin organik olarak genişletilmesi ve takipçilerle olan etkileşimler yer alır. Belki de bazı kullanıcılar için çok daha önemli olan ikinci safha ise influencer olarak para kazanmayı kapsar.

Yani 1000’den fazla takipçi kazanmayı başardığınız ve yeterli oranda etkileşim aldığınız zaman markalara ulaşmaya başlama vakti geldi demektir. Markalara ulaşmanın en kolay yolu fotoğraflarınızda o markaları taglemenizdir, böylece ulaşmaya çalıştığınız markaların sizi keşfetmelerini sağlarsınız. Hatta bazı zamanlarda markalar, kendilerinin taglendiği fotoğrafları kendi profillerinde yayınlar ve böylece o fotoğrafı paylaşan hesaba daha da fazla görünürlük kazandırır.

Odaklandığınız konu ile ilgili markalara direk mesaj atarak da ulaşmayı deneyebilirsiniz. Özellikle ulaşmaya çalıştığınız bir marka daha önce sizin gibi influencerlarla işbirliği yaptıysa o markaya direk mesaj yollamak oldukça uygun bir taktiktir. Neden o markaya ulaştığınızı ve o markaya ne gibi katkılar sağlayabileceğinizi açık ve ilginç bir dille açıklayacak bir teklif hazırlayın. Bu strateji hiç de kolay değildir ama markalardan alacağınız cevaplar sizi olumlu bir şekilde şaşırtabilir.

GrinSocialPeeksInsightPoolHYPRInfluencerBayTRIBE ve TapInfluence gibi platformlara bile katılmayı deneyebilirsiniz ve böylece ilgili markaları bulabilir ve onlara ulaşabilirsiniz. Bu platformların bazıları, tanıtım kampanyaları yapmanıza olanak tanımadan önce belirli bir takipçi kitlesine ulaşmış olmanızı şart koşuyor.

11. Takipçi satın almayı deneyin

Bu aralar günümüzde oldukça revaçta olan bir Instagram trendi takipçi satın almaktır. Doğal yollarla takipçi kazanmanın kolay olmadığı ve bunun sadece bir gece içerisinde gerçekleşmeyeceği kesin. Ama unutmayın ki başarıya giden yolun kolayı yoktur. Ancak takipçi satın alarak görünürlüğünüzü artırabilirsiniz ve organik takipçiler tarafından keşfedilme şansınız artar. Takipçi satın almak için en güvenilir adres SosyalDigital’dir. Müşteri memnuniyetine özen gösteren Sosyal Digital’in takipçi paketlerini güvenle tercih edebilirsiniz.

Son söz

Bir gece içerisinde Instagram influenceri olamayacağınız doğruluğu tartışılmayacak bir gerçektir. Mutlaka sabırlı olmanız gerekir ve yazıda bahsi geçen adımları tutarlı ve etkili bir şekilde takip etmek zorundasınız. İstediğiniz sonuçlara ulaşmak birkaç ayınızı alabilir ama kendinize güvenin ve başarı için gerekli stratejileri uygulamaya devam edin. Zaman içerisinde kesinlikle sonuçlar görmeye başlayacaksınız. Bahsi geçen stratejileri uygulayan Instagram influencerlarının sadece birkaç ay içerisinde markalarla işbirliği gerçekleştiğine tanıklık etmiş olabilirsiniz. Sizin de aynı şeyi yapmamanız için hiçbir neden yoktur.

İlginizi Çekebilir:

Instagram Alışveriş Özelliği E-Ticaret ve Sosyal Medyanın Kesiştiği Nokta

Instagram Erişiminizi Geliştirmek İçin İpuçları

Instagram’da Fazla Sayıda Takipçiyi Kazanmanın En Basit 7 Yolu

Instagram Hesabınızın Büyümesini 10 Kat Artırmanın Yolları

Mutlaka Bilmeniz Gereken 5 Instagram Tüyosu

Tüm Stratejinizi SosyalDigital İle Destekleyin!

Tüm stratejinize SosyalDigital’in Instagram için özenle hazırladığı takipçi, beğeni, yorum paketleriyle destekleyebilirsiniz. SosyalDigital olarak 5 yıllık deneyime sahip olan, 8 kişilik ekibimizle dijital varlıklarınızı güçlendirmek için üstün kaliteli hizmet veriyoruz. Yüksek kaliteli kullanıcılar, rekabetçi fiyatlar, güvenilir ödeme imkanları ile tüm sosyal medya platformları için ücretli etkileşim paketleri sunuyoruz. Siz de 7/24 canlı destek, şifresiz, güvenli ve gizli işlem gibi olanakların tadını çıkarmak için Instagram hizmetlerimize göz atabilirsiniz: Instagram

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu