GenelInstagram

Rakibimin Instagram Reklamlarını Nasıl Görebilirim?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte dijital pazarlama yöntemleri de önem kazandı. Sosyal medya platformları ise günümüzde rekabetin en yoğun olduğu alanlardan biridir. Sosyal medya ve internet reklamları ise marka bilinirliği açısından önemlidir. Instagram reklam hareketleri sayesinde daha geniş kitlelere ulaşmak ve satış rakamlarını artırmak mümkündür.

Rakiplerin Instagram ya da diğer sosyal mecralardaki reklamlarını görmek ise birçok yöntem özellikle işletmelere fayda sağlar. Rakiplerin hedef kitlelerinin kimler olduğu, ne tür stratejiler izlediği ve ne kadar kişiye ulaştıkları gibi konularda fikir sahibi olmanızı sağlar.

Günümüzde dünyada en çok kullanıcıya sahip olan sosyal medya platformlarından biri olan Instagram, reklam verme özelliği sayesinde işletmeleri de desteklemektedir. Instagram reklam araçlarını doğru stratejiler ile kullanarak çok daha geniş kitlelere ulaşmak ve satış başarısını artırmak mümkündür.

Rakibin Instagram Reklamlarını Görmek İçin Ne Yapılmalıdır?

Rakiplerin Instagram reklamlarını görmek, benzer hedef kitleye ulaşmanızda ve marka bilinirliğinizi artırmada sizin en büyük yardımcınız olacaktır. Hangi sektörde olursanız olun sizden önce mutlaka bir rakip tarafından reklam stratejilerine başvurulduğunu görebilirsiniz. Dijital dünyada da rakiplerinizden önce hedef kitlenize ulaşmak için rakiplerin reklamlarını görmek önemlidir.

Facebook’a rakip reklamları görme ve rakip analizleri için giriş yaparak diğer platformlardaki hareketler de incelenerek buna göre karşılaştırma yapılabilir. Rakiplerin Instagram reklamlarını görmek için kısaca şu yöntemler izlenebilir:

 • Reklam kütüphanesine giriş yaparak Facebook üzerinden filtreleme ile rakiplerin reklamlarına ulaşmak mümkündür.
 • Konum bilgisi yer alan bölümden ülke tercihi yaparak rakip firmaları daha rahat bulmak mümkündür. Diğer seçeneklerin yanında sadece Instagram reklamlarını da burada ele almak mümkündür.
 • Rakip firma adını girerek de verdiği reklamlara ulaşmak mümkündür.

Sosyal medya ve dijital pazarlama stratejilerinin her geçen gün önem kazanması rakip analizlerini de beraberinde getirmiştir. Rakiplerin reklamlarını görmek kendi reklam stratejilerinizi belirlemede daha başarılı bir yol haritası oluşturmanızı sağlayacaktır.

Rakibin Instagram Reklamlarını Görmek Neden Önemlidir?

Rakip firmaların sosyal medya reklamlarını görmek ve doğru şekilde analiz etmek son derece önemlidir. Özellikle hedef kitleye en az rakipleriniz kadar etkili şekilde ulamak için doğru bir reklam stratejisi oluşturulmalıdır. Örneğin aynı kategoride hizmet veren iki firmadan biri Instagram reklamlarını daha kaliteli şekilde üretiyor ve sık sık öne çıkarıyorsa bu durumda daha kaliteli bir hizmet sunuyor olsanız bile rakip firma tercih edilecektir. Bu nedenle rakiplerin reklamlarını doğru analiz etmek önemlidir.

Facebook reklam kütüphanesi sayesinde ülke ve reklam kategorisi seçildikten sonra firma adı girerek ya da direkt anahtar kelime ile rakiplerin Instagram reklamlarını görüntülemek mümkündür. Bu sayede hedef kitleniz için hangi tür reklamların daha fazla etkileşime girdiğini görebilirsiniz. Detaylı reklam kütüphanesi araçları sayesinde firmaların vermiş olduğu reklamlar hakkında çok daha detaylı bilgi edinilebilmektedir. Reklam kütüphanesi üzerinden ayrıca filtre araçları kullanılarak reklamın ulaştığı hedef kitle ve diğer istatistiklere ulaşmak da mümkündür.

Instagram Reklamları Nereden Görülebilir?

Instagram reklamları Meta reklam kütüphanesi aracılığıyla kolayca görüntülenebilir. Instagram ve Facebook’un da yer aldığı Meta, kendi platformlarında yayınlanan rekamları aramanızı sağlayan bir araç sunmaktadır. Reklam Kütüphanesi, herhangi bir anahtar kelime ya da kategoride reklamları aramanızı ve kolayca istatistiklerini görmenizi sağlar.

Meta reklam kütüphanesini kullanarak istediğiniz bir konumda ve kategoride reklam araması yapabilirsiniz. Bunun için şu adımları takip etmeniz mümkündür:

 • Meta reklam kütüphanesine giriş yapılır.
 • Ülke seçildikten sonra ‘’Reklam Kategorisi’’ seçilir.
 • Detaylı arama için reklam kategorisi ilgili alana yazılır.
 • Filtreler ve Sırlama araçları kullanılarak rakip reklamları bulabilirsiniz.

Verilen reklamlar hakkında daha fazla bilgi almak için ‘’Reklam Detayları’’ kısmına tıklanır. Ardından buradan tahmini hedef kitle büyüklüğü, harcanan tutar, gösterim miktarı ve daha pek çok veriye ulaşabilirsiniz. Bu sayede rakiplerinizin verdiği reklamların neler olduğu ve ne kadar etkileşim adlığı hatta ne kadar harcama yaptıklarını bile görmeniz mümkündür.

Rakiplerinizin vermiş olduğu reklamların istatistiklerine ulaşarak daha iyi reklam stratejileri oluşturmanız ve rakiplerinizi geride bırakmanız da mümkündür. Reklamlar hakkında detaylı bilgi edinerek rakiplerinizden daha etkili Instagram rekamları oluşturmanız mümkündür.

Instagram Sponsor Reklamları Neye Göre Çıkıyor?

Instagram’da sponsorlu reklamlar doğrudan kullanıcıların verilerine göre gösterilmektedir. Konum bilgisi, yaş, cinsiyet ve ilgi alanları gibi etkenler reklamların gösterilmesinde temel kriterler arasında bulunuyor. İlgi alanları ise takip ettiğiniz kişiler, kullandığınız etiketler ve diğer etkileşim değerlerine göre belirleniyor ve çoğu zaman yakın zamanda incelediğiniz bir ürün veya hizmet hakkında reklamlar size özel gösterilebiliyor.

Instagram sponsorlu reklamları görme işlemleri için platform bazı kullanıcı verilerine dayanmaktadır. Bunalar kısaca şöyle özetlenebilir:

 • Instagram’daki hareketlere göre (takip edilen hesaplar, beğeniler, yorum vb.) reklam gösterilme tercihlerini etkiler.
 • Facebook ya da diğer bağlı hesaplardaki hareketler.
 • Kullanılan üçüncü taraf uygulama ve sitelerdeki hareketler vb.

Instagram’da bir reklamın size neden gösterildiğini öğrenmek için de bazı araçlar kullanılabilir. Reklamın sağ üst kısmında yer alan üç nokta simgesine tıklanır. Ardından ‘’bu reklamı neden görüyorsun?’’ seçeneğine dokunulur. Reklamın gösterilme nedeni bu şekilde öğrenilebilir.  

Rakip Instagram Reklamlarını İncelerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Rakiplerin Instagram veya diğer sosyal medya reklamlarını incelerken bazı bilgiler size referans olacaktır. Bu bilgiler sayesinde kendi reklam stratejilerinizi de daha profesyonel ve etkili şekilde oluşturmanız mümkündür.

Instagram’da rakip hesaplar tarafından verilen reklamları doğru şekilde analiz etmek için dikkat edilmesi gereken verilerden bazıları kısaca şunlardır:

 • Gösterim sayısı,
 • Harcanan tutar,
 • Tahmin hedef kitle büyüklüğü,
 • Reklamın gösterildiği kişiler,
 • Açıklama ve görseller,
 • Sunulan teklif ve kampanya detayları vb.

Tüm verileri inceledikten sonra kendi reklamlarınızı oluşturmanız mümkündür. Rakiplerin verilerinden yararlanarak onlardan daha yüksek bir etkileşim almanız sağlanabilir. Instagram rakip analizi doğru yapıldığı takdirde çok daha geniş kitlelere ulaşmanız mümkündür.

Instagram Ortaklık Reklamı Nasıl Oluşturulur?

Instagram ortaklık reklamları sayesinde platform işletmeler tarafından çok daha aktif şekilde kullanılabilmektedir. Markalar, ortaklık reklamları sayesinde içerik üreticilerinin veya diğer ortakların içeriklerini reklam haline dönüştürmektedir.

Akış, hikaye ve Reels reklamları bu kapsamda oluşturulabilir. Instagram ortaklık reklamı oluşturma işlemleri için ilk olarak Reklam Yöneticisi’ne girilir ve reklam oluşturulur. Ortaklık reklamları için kullanılabilen bir reklam verme aracı (bilinirlik, trafik, etkileşim, satışlar vb.) seçilir. Reklam oluşturma adımlarına devam edilir. ‘’Kimlik’’ kısmında ‘’ortaklık reklamı’’ seçilir. Sonrasında diğer adımlar da takip edilerek Instagram’da ortaklık reklamları verilebilir. 

Güvenilir Instagram ve Sosyal Medya Hizmetleri

Instagram reklamları ve rakip analizleri gibi konularda profesyonel sosyal medya hizmetlerinden faydalanmak gerekecektir. Öte yandan organik takipçi ve etkileşim paketleri de yeni başlayanların daha geniş kitlelere ulaşmasında son derece faydalı bir araçtır. Kreatif reklamlar ile geniş kitlelere ulaşmak ve diğer sosyal medya paketlerinden yararlanmak sizi rakiplerinizin önüne çıkaracaktır.

SosyalDigital’in Instagram hizmetleri arasında yer alan:

Profesyonel Instagram çözümlerinden faydalanabilirsiniz. Instagram reklam verme taktikleri ve diğer sosyal medya çözümlerinden hemen yararlanmaya başlayabilirsiniz. Bknz: Instagram Hizmetlerimiz

Hilal

Her konuda kapsamlı ve güvenilir içerikler üretmek için çaba gösteriyoruz. Sitemizde sosyal medya, teknoloji, nasıl kullanılır ve daha birçok konuda zengin içeriklere ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu